Az autója tavaszi felkészítésével sok fejfájástól és bosszúságtól óvhatja meg magát az év hátralévő részében. Sőt a karbantartással pénzt is megtakaríthat! A tavaszi karbantartással felkészítjük az autót a hosszú utakkal és nyaralásokkal teli nyárra is. Függetlenül attól, hogy a tengerpartra utazik a családdal, vagy csak a legközelebbi játszótérig viszi a gyermekét, utólag már örülni fog, hogy megfelelően felkészítette autóját tavasszal a várható kihívásokra.
Vigye a járművet autómosóba.
A tavaszi nagytakarítás nem csak a háznak tesz jót, hanem az autójának is. A fagyos hőmérsékletek és az útról származó sók és vegyi anyagok károkat okozhatnak a festék és az alváz felületén, amelyek később rozsdásodáshoz vezetnek. Jellemzően a felpattanó kövek és kavicsok leverik a festéket a karosszériáról és a helyén rozsdásodás kezdődhet. A lerakódott sárban a különböző sók kikezdik a fém alkatrészeket. Ezért amint az időjárás lehetővé teszi ajánlott a tavaszi felkészítést egy alapos autómosással kezdeni. A profik egy csomag szódabikarbónás autósamponos vízzel is átmossák az autót, hogy a végeredmény tökéletes legyen.
Ellenőrizze gumiabroncsait.
A tavaszi felkészítés során pénzt takaríthat meg, ha az évszaknak megfelelő gumiabroncsokat tesz az autóra és azokat a gyártó által előírt nyomásra fújatja fel. Azáltal, hogy a megfelelő nyomás kerül a gumiabroncsokba jobban eloszlik a terhelés a jármű futófelületén, kevesebbet fog fogyasztani. Emellett a fékhatás is javulni fog, és stabilizálódik a jármű mozgása is. A nyári gumik felszerelés előtt mindenképp átvizsgálást igényelnek, nincs-e valahol sérülés, vágás rajtuk, illetve a megfelelően egyenletes mértékben kopnak. Fontos, hogy az előírt barázdamélység is meglegyen, hiszen a megfelelő fékhatás, csúszás nélkül csak akkor jön lére ha a gumiabroncs felületén a barázdák nem kopnak le teljesen. A gumiban látható barázdáknak nem csak a fékezésnél van szerepük, hanem a vizet is kivezetik a gumi lól a jó tapadás érdekében. Ha megvizsgáltuk a gumikat és nincs szemmel látható sérülés, akkor a gumikat a járműre fel lehet szereltetni. A gumiabroncsokat tárolás előtt és utána is érdemes felületi kezelésben részesíteni amely a gumi tartósságát hivatott szolgálni. Kiszáradás és a gumi öregedése ellen jó minőségű gumiápoló anyagokat, srayeket kapni, amelyeket rá kell kenni – fújni a gumiabroncsokra és egy szivaccsal áttörölgetni. Az ápolás után a gumi visszanyeri színét és úgy fog kinézni mint az új. Felszereléskor célszerű az egyes kerekeket átszereltetni az egyenletes terhelés és kopás miatt, a forgásirányt ilyenkor is be kell tartani. Egy jó mobilgumis tud segíteni a szakszerű gumiszerelésben.
Cserélje ki az ablaktörlő lapátokat és töltse fel az ablakmosó folyadékot.
A kopott, csíkot húzó ablaktörlő gumi nem csak idegesítő, hanem balesetveszélyes is. Képzelje el, hogy a szembejövő belemegy egy sáros tócsába ami az úton összegyűlt, és az egész felfröccsen az Ön szélvédőjére. Bekapcsolja az ablaktörlőt, de az nem törli le a sarat, spriccelné a szélvédőmosót, de nem jön semmi, azonnali balesetveszélyes helyzet alakult ki, mert nagy sebességgel halad miközben nem lát ki a szélvédőn. Ha télen befagy a szélvédő, akkor az ablaktörlésnél sérülhet a gumi felszíne, amelyik utána már nem képes egyenletesen lehúzni a vizet illetve szennyeződést az ablakról, a sérült részen csíkozni fog. Ezért érdemes az ablaktörlő lapát gumikat kicserélni. Az ablakmosó tartályt is fel kell tölteni az évszaknak megfelelő ablakmosó folyadékkal.
Ellenőrizze az akkumulátort.
A téli időjárás nem használ az akkumulátornak sem. A motor indításától kezdve az elektromos eszközök álló helyzetben való üzemeltetéséig sokféle módon szolgálja ki az autót az akkumulátor. Fel sem tűnik a hiánya egészen addig a pontig amikor egy sötét erdő közepén le nem áll a motor amelyet utána már nem tudunk újra beindítani. Az akkumulátor télen nagyobb igénybevételnek van kitéve, ezért tavasszal mindenképpen ajánlatos beméretni, hogy milyen állapotban van. Ha haldoklik akkor időben cseréljük le egy újra. Ha esetleg új az akkumulátor és mégis lemerül érdemes a generátort beméretni, hogy az akkumulátor töltése megfelelő-e. Ha nem akkor generátor csere, vagy felújítás.
Cserélje le az olajat és a szűrőket.
A rendszeres olajcsere nagyban hozzájárul az autó élettartamának a növeléséhez. Az autógyártók jelentős mennyiségű információt nyilvánossá tesznek a járművek kézikönyvében illetve online is. Érdemes ezeket áttanulmányozni és a jelölt időintervallumokat illetve futásteljesítményeket elérve olajat és szűrőket cserélni. A szűrők közül a legfontosabb az olajszűrő és a légszűrő csere. Figyeljünk oda, hogy az intenzív városi használat másfajta motor olajat kíván mintha csak autópályázásra használ valaki egy járművet. A szervizekben gyakran akciózzák az olaj és szűrőcseréket, illetve a komplett évszaknak megfelelő jármű felkészítést, ilyenkor jelentős árengedményt adnak a felkészítés árából. Az autószerelők azzal kapcsolatban is tudnak segíteni, ha az autó esetleg eszi az olajat, vagy más furcsa problémát tapasztalunk a jármű használata során.
Minden kedves autósnak balesetmentes utat kívánunk, de írják fel a fenti telefonszámot hátha szükség lesz rá. Autómentéssel, autószállítással kapcsolatban állunk rendelkezésre minden nap 0-24-óráig.